شهر نکا

نام نکا را به صورت «نیکاح» و «نیکا» هم آورده‌اند که به معنای شهر و آبادی کوهستانی یا سرزمینی که در آن خیزران یا نوعی نی می‌روید یا آبادی جایگاه «الهه ناهید» است. در داده‌های منابع تاریخی و جغرافیایی تا دوره قاجار اطلاع دقیقی درباره نکا وجود ندارد، اما در منابع جغرافیا نویسان قرون اولیه اسلامی از شهری به نام «مهربان» یا «میردان» در نزدیکی نکا امروزی یاد شده‌است

منطقه‌ای که امروزه نکا نامیده می‌شود  جنب پلی بر روی رودخانه نکا، به وجود آمده‌است. نکا در منطقه‌ای کاملا دشتی قرار دارد و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. مجسمه و ظروف چوبی، حصیربافی، سفال و دست بافت‌ها از مهم‌ترین صنایع دستی نکا به شمار می‌آیند.

آب معدنی قر مرض، دریاچه استخر پشت- منطقه هزار جریب- غار باستانی کمیشان-برج آرامگاهی امامزاده عبدالله - جنگل‌های نکا در داخل نکا و امامزاده یحیی نزدیک روستای سیکا از معروف‌ترین مناطق شهرستان نکا به شمار می‌آیند.

دریاچه طبیعی روستای استخر پشت که در سی و پنج کیلومتری شهر «نکا» قرار دارد، روزگاری با نیزارهای حاشیه خودنزدیک به بیست هکتار از محیط اطراف را پوشش می‌داد. در چند دهه اخیر به دلیل بی توجهی به این منبع طبیعی نادر وسعت آن به چهارهکتار تقلیل یافته و روز به روز از آن کاسته می‌شود.[۱] این دریاچه کوچک و گمنام با مردابهای اطراف خود منظره رؤیایی را در منطقه پدید آورده‌است که در اولین نگاه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. دریاچه استخر پشت که آب آن به طور غیر محسوس از کف دریاچه تأمین می‌شود، سالهای سال است که برای آبیاری دست کم ۵۰ هکتار از شالیزارهای روستاهای مجاور مورد استفاده قرارمی گیرد. مرداب اطراف این دریاچه روزگاری دراز پناهگاه امنی برای پرندگان بومی خصوصاً اردک‌های وحشی بود اما متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل تهاجم شکارچیان مجاز و غیرمجاز به این زیست گاه و کشتار این پرندگان زیبا، نسل آنان در معرض انقراض جدی قرار گرفته‌است. درباره دریاچه طبیعی استخر پشت که بومیان منطقه به آن «اسطل» می‌گویند، افسانه‌های بی شماری نقل شده و اشعاری در وصف آن سروده شده‌است.البته هنوز هم زیبایی خاصی دارد که هر ساله پذیرا مسافرای زیادی از تمام نقاط ایران است.

 

 

 تاسیسات شهر نکا:                                                                                                   

نیروگاه شهید سلیمی نکا

  این نیروگاه به عنوان یکی از مهمترین سرمایه های ملی و از بزرگترین نیروگاه های کشور متشکل از دو بخش مستقل بخاری و گازی در ساحل دریای خزر و در 25 کیلومتری شمال شهرستان نکا قرار دارد و قدرت نامی این نیروگاه 2035 مگابایت می باشد که از چهار واحد 440 مگاواتی بخار و دو واحد 1375 مگاواتی گازی حاصل      می شود .

کنسرسیومی متشکل از سه شرکت آلمانی منعقد و متعاقب آن عملیات احداث در زمینی به مساحت 136 هکتار شروع گردید . اولین واحد بخار نیروگاه در تاریخ 2/7/1358 و واحدهای بعد هر یک به فاصله تقریبی شش ماه وارد مدار شده اند و نصب واحدهای گازی پس ار خرید تجهیزات از شرکت زیمنس آلمان از سال 1367 توسط شرکت نصب نیرو و با نظارت شرکت قدس نیرو آغاز و اولین واحد آن در تاریخ 19/5/1369 و واحد بعدی در تاریخ 9/8/1369 وارد مدار شدند .  .

 

                                                                     پایانه نفتی نکا

این پایانه در 20 کیلومتری شمال شهر نکا و نزدیکی نیروگاه برق نکا در زمینی به مساحت تقریبی 20 هکتار در کنار دریا قرار گرفته است . نفت خام کشورهای حوزه دریای مازندران روسیه قزاقستان و ترکمنستان توسط کشتی های نفتکس به این پایانه نفتی حمل گردیده و نفتکش در کنار اسکله پهلو گرفته و نفت خام داخل کشتی توسط بازوهای پیشرفته و هیدرولیک تخلیه می گردد و پس از گذر از تاسیسات اندازه گیری وارد مخازن ذخیره نفت می گردد . با توجه به کیفیت متفاوت نفت خام دریافتی ، نفت مخازن ذخیره با هم امتزاج و به مخازن نفت پمپ می گردند که از این مخازن توسط پمپ های ارسالی نفت به تلمبه خانه و به مخازن نفت پمپ می گردند که از این مخازن توسط پمپ های ارسالی نفت به تلمبه خانه نکا که در 3 کیلومتری این پایانه قرار دارد ارسال می گردد . توسط یک خط لوله 32 اینچی که این تلمیه خانه تا پالایشگاه تهران امتداد پیدا کرده است و همچنین تقویت فشار توسط تلمبه خانه های مسیر ، نفت خام دریافتی در پایانه نفتی نکا به پالایشگاه تهران ارسال می گردد از طرف دیگر در اسکله نفتی جزیره خارج معادل نفت دریافتی ، جهت کشورهای فوق الذکر نفت خام صادر می گردد .

                                                                     سیلوی غله نکا

بطور کلی سیلو وظیفه ذحیره سازی گندم مازداد در صل برداشت گندم را دارد . سیلوی شهرستان نکا در سال 1362 توسط مهندسان اتحاد جماهیر شوروی سابق با ظرفیت 103000 تن ذخیره سازی گندم به بهره برداری رسید این سیلو دارای 23 کندوی ذخیره گندم که ظرفیت هر کندو 3100 تا 3500 تن می باشد این شرکت جز هشت سیلوی با ظرفیت بالای کشور می باشد که همگی این سیلوها با همین حجم توسط مهندسان اتحاد جماهیر سابق شوروی ساخته شده اند . این سیلو دارای دو باسکول ورودی و دو حفره ی تخلیه می باشد که قدرت تخلیه آن جزء قدرت بالای تخلیه کشور می باشد .

این سیلو تنها سیلوی استان می باشد که رساندن گندم به این کارخانه ها بر عهده ی سیلوی نکا می باشد یعنی با تعطیل شدن یک روز این شرکت مواجه خواهد شد با تعطیل شدن کارخانه های آرد استان ، بهمین جهت فوق العاده حائز اهمیت می باشد .

 

                                                                    کارخانه سیمان نکا

این کارخانه در جنوب شهری شهرستان نکا در کنار رودخانه نکا و بین روستاهای زرندین  و آبلو و چاله پل و حاشیه جنگل قرار دارد . این کارخانه در سال 1360کار تولید را آغاز نمود . کل مساحت این کارخانه بیش از 90هکتار می باشد.

 مواد اولیه این کارخانه عبارتند از : سنگ آهک که از کوره های جنگلی اطراف کارخانه تامین می شود . معدن خاک رس آن نیز به وسعت 86 هکتار در قسمت جنوبی کارخانه در محدوده روستای زرندین سفلی قرار دارد . در جهت ایجاد واحدهای جنبی هیئت مدیره محدوده روستای زرندین سفلی قرار دارد . در جهت ایجاد واحدهای جنبی هیئت مدیره در سال 1363 اقدام به گرفتن موافقت اصولی برای تاسیس واحد تولید لوله و ورق آزبست سیمان (طرح ساریت) نموده است که اکنون توانایی تولید بیش از 30000 تن ورق و 27000 تن لوله در سال را دارا می باشد .  

                        

   

 اماکن تفریحی :                                                                                           

  طرح ساحلی مروارید

  طرح ساحلی مروارید نکا واقع در 25 کیلومتری شهرستان در طول سال میزبانی مناسب و شایسته ای برای مسافران و گردشگران دور و نزدیک می باشد . این مجتمع تفریحی و توریستی در کنار جاذبه های کم نظیر طبیعی خود دارای امکانات رفاهی و بهداشتی از قبیل :  *برق تلفن همگانی *سرویس بهداشتی دوش آب *اتاق های ثابت برای اقامت شبانه روزی *آلاچیق های زیبا پارک کودک *امکانات قایق سواری  قهوه خانه بوفه و کلیه مایحتاج ضروری برای مسافران می باشد . بازدید از این مجتمع و استفاده از این امکانات طبیعی و ریهی آن مطمئناً خالی از لطف نخواهد بود .  

پارک تپه تاریخی نارنجباغ

یکی از محل های زیبا و تاریخی شهرستان نکا پارک تپه نارنجباغ می باشد که در خیابان نواب (راه آهن ) قرار دارد این تپه قدمت تاریخی دارد و در حال حاضر با امکاناتی نظیر استخر و رستوران و پارک کودک و محلی برای استراحت مسافران می باشد .

چشمه آب معدنی غارمرز

و ما از آب هر چیزی را زنده گردانیدیم . سوره انبیا ـ آیه 29

یکی از اماکن طبیعی و تفریحی شهرستان نکا-چشمه معدنی غارمرز است 0 معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی ؛ مخصوصاٌ بیماری های کلیوی ، نه در سطح شهرستان و استان بلکه در سطح کشور نیز مطرح می باشد. این چشمه در 8 کیلومتری جنوب شهرستان در کنار جاده جنگلی مسیر نکا به سد گلورد واقع شده است که نزدیک ترین روستاهای اطراف آن را می توان بالا زرندین و درویشان نام برد .

افراد زیادی از نوشیدن آی معدنی نتیجه گرفته اند و اغلب ، در تمامی فصول سال این مکان مملو از جمعیت است . در کنار خواص عالی درمانی این چشمه ، فضا و طبیعت دلچسب ، جذابیت این منطقه را برای مسافران و جهانگران دوچندان کرده است .

این منطقه تفریحی و توریستی دارای امکانات رفاهی از قبیل : آلاچیق های زیبا برای استراحت مسافران

پارک کودک و قهوه خانه ستنی و بوفه و ...

 

 

آیات عظام شهرستان نکا                                                                                                 

 

آیت ا000 محمدی لائینی

  ایشان در سال 1303 در خانواده ای روحانی و متدین در قریه ملامحله هزار جریب دیده به جهان گشود پس از گذراندن سطوح عالیه نزد اساتید مختلف از جمله آیت ا000 کوهستانی در سن 25 سالگی برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد و در طی اقامت 14 ساله خویش در جوار مرقد امام علی (ع) از اساتید بزرگی چون آیات عظام شاهرودی ، میرزا هاشم آملی ، و ... استفاده فراوان نمود و در سال 1342 به ایران رجعت نمودند . ایشان در طول زندگی پر برکت خود به عنوان مدرس برجسته در نجف اشرف و حوزه علمیه کوهستان وحوزه زادگاهش به تعلیم طلاب می پرداخت . ایشان دو دوره نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان بودند سرانجام در ساعت 10صبح روز جمعه مهر ماه 1372 مازندران پدر خویش را از دست داد .   .  

آیت ا000 محمدی بایع کلائی

ایشان در سال 1311 هجری شمسی در روستای گلورد دیده به جهان گشود پس از گذران مراحل مقدماتی دروس حوزوی ، جهت طی مراحل بالاتر به حوزه علمیه کوهستان رفته و 14 سال زیر نظر عالم جلیل القدر و عارف کامل حضرت آیت ا000 کوهستانی (ره) به فراگیری علوم دینی پرداخت . سرانجام به قم عزیمت نموده و از محضر اساتید بزرگی چون آیات عظام امام خمینی ، مرعشی نجفی و ... استفاده نمودند . پس از هفت سال استفاده از استید حوزه قم برای کسب فیض و عروج به مدارج علمی بالاتر به حوزه نجف از محضر اساتید بزرگ آن روز حوزه نجف چون آیت ا000 حکیم ، آیت ا000 خوئی ، آیت ا000 شاهرودی و ... فقه و اصول متداول آن روز حوزه را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نائل آمد و به وطن بازگشته و به نشر فقه آل محمد (ص) مشغول شدند . سرانجام ایشان در سپیده دم روز چهارشنبه 3/10/76 به هنگامی که منادی اذان صبح را ندا می داد دعوت حق را لبیک گفت

                       

 

حوادث                                                                                                                         

                                                          حوادث طبیعی ـ سیل ویرانگر نکا 

  شب سکوت و آرامش را بر شهر گسترده است زمین ناگهان در زیر پای مردم نکا که در خواب آرمیده اند لرزید سکوت شب یک باره با صدای سهمگینی شکسته شد و نکا رود که تا چند ساعت پیش از تشنگی می سوخت ناگهان به غرش درآمد و امواج سرکش و ویرانگر خود را به سینه شهر کوبید ساعت دونیم شب چهارم مرداد است امواج خروشان سیل در یک لحظه همه چیز را در نوردیدند و با خود برد در تاریکی شب قلقله ای در شهر برپاست در گوشه و کنار صدای گریه و ناله زن و مرد ، پیر و جوان و کودک به گوش می رسد همه به سر و صورت خود      می کوبند . بچه ها بر می خیزند بچه ها بلند شوید سیل آمده است عجله کنید پدران و مادران سرآسیمه کودکان خردسال و شیرخوار خود را در خواب و بیداری به پشت بام ها می برند . تنها جای امنی که وجود دارد  سیل آنهایی که کمی دیر از خواب بیدار شده بودند را با خود به سوی دریا روانه کرد . صبح می دمد و مرثیه دیگری باید برای مردم نکا خواند عمق فاجعه بیش تر نمایان می شود یک سوم شهر به زیر آب رفته و پل ارتباطی شهر در زیر آب ناپیداست . برخی با پای برهنه در جستجوی عزیزان خود گل و لای را میکاوند برخی دیگر بی هدف به این طرف و آن طرف می دوند و .....

                                                 جنگ تحمیلی ـ حمله هوایی به نیروگاه نکا

در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شهرستان نکا با توجه به موقعیت استراتژیک و وجود مراکز صنعتی مهم از جمله نیروگاه شهید سلیمی از این قائله مستثنا نبوده است جنگنده های متجاوز رژیم بعثی عراق در سه نوبت این نیروگاه را مورد حمله قرار دادند در نتیجه این جنابات 25 نفر از زحمتکشان این نیروگاه شهید و 89 نفر مجروح گردیدند . شهدای گلگون کفن نیروگاه نکا همانند سایر شهیدان به خون خفته جبهه های ایران در یاد زمانه و در یاد ملت ایران جاودانه خواهند ماند .  

نیروگاه شهید سلیمی, پایانه نفتی نکا ( بندر نکا )شرکت حفاری شمال,کارخانه کشتی سازی صدرا, کارخانه سیمان , نکا پلاست , نکا فولاد , فولاد گستر نکا , فولاد ماشین نکا , کارخانه هوافضای نکا(ساخت هواپیماهای شناسایی) , کارخانه سیلو.